Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Ciklámen

2016-12-16

Több színben is kapható, leggyakoribbak a vörös vagy a rózsaszín különböző árnyalatai, de fehér vagy többszínű változatai is megtalálhatók. Levelei sima és fodros szélűek lehetnek. A legismertebbek a nagyméretű hibridek, ugyanakkor egészen apró ciklámenek is léteznek, melyek éppen olyan erősek, és ugyanolyan gazdagon virágoznak, mint nagyobb társaik. A hibrideknek nincs illata, de a kis változatok kellemesen illatoznak. A választék ősszel és karácsony előtt a legnagyobb.
Igényei, gondozása:
Fényigénye, hőigénye:
A ciklámen a világos, de nem napsütéses helyet kedveli, ezért sokan két ablakszárny között tartják. Nyáron ne tegyük közvetlen tűző napra. Ősszel és télen viszont célszerű az ablakban tartani. Cserepét északi fekvésű ablak között tartsuk, de más hűvös helység pl. fűtetlen veranda is megteszi. Május közepétől tartsuk meleg, de árnyékos helyen. Hűvös, párás éghajlaton érzi magát a legjobban, ezért hosszú virágzási és növekedési ideje alatt tartsuk 10-15 °C -os hőmérsékleten, így akár egészen március végéig gyönyörködhetünk virágaiban. Rövidebb ideig az 5-10 °C -os hőmérsékletet is elviseli.
Nagyon fontos a hűvös helyiség és a jó szellőzés. A hőmérséklet még a szobában se haladja meg a 20 °C -ot. Nehezen viseli el a meleg szobát, a központi fűtést. Melegben levelei hamar elsárgulnak, virágai lehullanak. Amennyiben fűtött helyiségben szeretnénk gyönyörködni benne, tegyük a növényt legalább éjszakára és azokra az időszakokra hűvös helyre, amikor amúgy sem vagyunk otthon. Keressünk neki árnyékos északi ablakot. Hűvös helyen a növény több évig él, és minden évben újra virágzik.
Vízigénye:
A ciklámen tartóssága nagymértékben függ a helyes öntözéstől, szereti a nedvességet, de öntözésével vigyázzunk. Tartsuk a földjét mindig nedvesen, de ügyeljünk arra, hogy a víz ne álljon alatta. Ne áztassuk el a növényt és ne öntsük a vizet sem a levelek közé, sem pedig a gumóra, mert ez rothadást okoz. Csak és kizárólag alulról öntözzük. A legmegfelelőbb az, ha 2-3 naponta az alátétbe töltünk kevéske vizet. Fél napnál tovább ne álljon a víz az alátétben, de a legjobb ha öntözés után 1 órával kiöntjük a tálkában maradt vizet. Két öntözés között hagyjuk kicsit kiszáradni, de vigyázzunk, mert nem jó ha lekókadnak a levelek és a virágok, mert az már sokkhatás, ami gyengíti a növényt.

Hozzászólások (0)